Pinterest’e giriş

UzmanPort
LinkedIn9Twitter63Facebook5Pinterest0Google+2
pinterest01[1]

Her yeni ve farklı sosyal medya aracının içini bir şekilde doldurmaya çalışmanın taraftarı pek olmamakla birlikte, kullanım potansiyeli yüksek ve geri dönüş oranı yüksek olan araçların da aktif olarak kullanılarak sosyal medya ağının içine katılmasının taraftarıyım.

Gerçek olan şey şudur ki, birbirine benzeyen ama farklı pek birşey sunmayan, sunmadığı gibi gerek ticari gerekse itibar alanda büyük beklentiler içine giren oluşumların artık neredeyse hiç ‘müşterisi’ yok.

Sosyal medya algısının ‘Facebook’ ve ‘Twitter’ araçlarından ibaret olduğunu sananların aslında fazla da yanılmıyorlar. Genelde tüm sosyal medya entegrasyonları ile içerik paylaşımı / sosyal medya organizasyonları bu iki araç üstüne kurgulansa da, aralarında Google+’ın da olduğu bir çevrenin hala ciddi gelişim göstermesi ve popülerleşmesi gerektiği savunulur. İşte bu arada, beklenmedik bir şekilde farklı yapısı ile Pinterest de öne çıkıyor.

Beta yayın döneminde yalnızca davetiye ile giriş yapılabilen fakat o zaman bile milyonları geçen kullanıcı sayısı ile Pinterest, sosyal medyanın belki de 3. ayağını oluşturan önemli bir araç haline geldi.

Pinterest’in çalışma sistemi, Facebook’taki gibi ileti yazıp altına bir iki satır ilgi çekici mesaj iliştirmek yada Twitter’daki gibi kısa ve öz iletileri süslü resimlerle etkileşime açmaktan biraz farklı.

Tamamen görsel öğelerin ağırlıklı olarak paylaşıma açıldığı Pinterest, yüklenen ve adına ‘pin’ denilen öğelerin görsel sunumuna ağırlık veriyor. Görselin altında elbette ki açıklamalar, linkler ve hastag’lara yer veriliyor fakat önemli olan şey, belki de Facebook’ta olmadığı için en az bir kere hayıflandığımız görsele verebildiğimiz direk linkler. Bu linkler, görselin altında herhangi bir bağlantı aramadan direk olarak bağladığımız yere gitmesi açısından son derece önem taşıyor. Son incelenen verilere göre aslında Pinterest, kendisine link verilen web sitelerinin bu özelliği ile Facebook ve Twitter’dan daha çok trafik çekmesini sağlıyor.

Pinterest, bir ‘board’ sistemine göre çalışıyor. Benzer konulardaki öğelerin bir araya toplanması ve konu bütünlüğünün sağlanması hedefi ile geliştirilen bu ‘board’lara ‘pin’ yükleyerek yada hali hazırda yüklenmiş ‘pin’lerin ‘repin’ fonksiyonu ile geliştirilmesi esasına dayanıyor. Ne kadar çok ‘pin’e sahip olursanız, ilgi alanınıza göre aslında daha çok insanla sanal ortamda bir araya gelmiş oluyorsunuz.

pinterest

Pinterest’i kimler kullanıyor?

Beta yayınından bu yana Pinterest’in en önemli kullanıcı kitlesini garip şekilde kadınlar oluşturuyor. Moda, giyim, kombinasyon ve özellikle ayakkabı konularında günler binlerce pin ve repin yapan kadınları damak tadı ve yemek konuları izliyor. Kadınsal konulardan hiç de geri kalmayacak ölçüde yemek fotoğrafı ve tarifini üzerinde barındıran Pinterest, popülerleşmesinin ardından otomobil, erkek giyim, ev ve dekorasyon alanında da ciddi gelişme gösterdi.

Sosyal medyada Pinterest…

Pinterest, pek çok markanın içinde olursa iyi olacağı nadir platformlardan birisi. Bununla birlikte, sosyal medyanın her aracı gibi kendisine özgü içeriklendirme biçimi ve stratejisi gerektiriyor. Özellikle markaların düştüğü yanılgıların başında gelen aynı içeriği farklı araçlarda kullanma alışkanlığı, Pinterest için de terk edilmesi gereken önemli bir davranış. Çünkü Facebook için hazırlanan ve çözünürlüğü Facebook için optimize edilen görseller, ne yazık ki Pinterest yada Twitter için uygun değil. Bununla birlikte, görsellerin açıklamaları, hastag kullanımı ve paylaşım saatleri de Pinterest’in kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken konular.

Kullanışlı, gelişmeye açık ve geliştirilebilir bir araç olmasının ötesinde, Facebook ve Twitter’da olduğu gibi Pinterest’in henüz bir otomatik pinleme aracı olmaması önemli bir eksiklik. Çünkü sosyal medyanın en önemli içeriklendirme stratejilerinden olan tek yerden güncelleme alışkanlığı, Pinterest ayağında sekteye uğruyor.

Türkiye’de yeni yeni kullanıcı kitlesi edinmeye başlayan Pinterest, elbette ki Türk markaların da ilgi odağına girmeye başladı. Otomotiv sektöründen moda ve dekorasyon alanına, hazır giyim piyasasından telekom arenasına kadar pek çok kurum şimdiden Pinterest’teki yerlerini aldılar. Doğru yada yanlış, eksik yada fazla; markalar bu mecrada kendilerine mutlaka yer açacaklar ve nasıl bir strateji izleyeceklerine karar verecekler. Fakat bu süre içinde, elbette ki sosyal medya iletişimi işini yapanlara, markalara yol göstermek açısından büyük önem düşüyor.

Öncelikli bir görünürlük hedefi olarak düşünüldüğünde, Pinterest tıpkı Twitter ve Facebook gibi direk bir pazarlama aracı olarak düşünülmemeli. Yani aslında Pinterest bir şekilde mağaza açılabilecek yada mağaza görünümünde ‘board’lar hazırlanabilecek bir mekan olarak değerlendirilmemeli. Örneğin, kişisel fikrim olarak Turkcell’in Pinterest stratejisi gibi (http://pinterest.com/turkcell/) bir yol izlemek doğru değil. Pin’ler oluşturulurken izlenmesi beklenilen yenilik, bilgi verme, ilgi çekme, repin edilme ve sonuçta da ürüne yada blog kaydına trafik çekme hedeflerinden sapılması, reklam odaklı bir yaklaşıma dönüşüyor. Bu da, temeli etkileşime dayalı olan bir platformun reklam odaklı bir amaca dönüşmesini sağlıyor…

Pinterest’i kimler kullanmalı?

Kullanıcı kitlesi göz önüne alındığında, Pinterest, hedefinde kadınlar olan, işi giyim-kozmetik-moda ve dekorasyon olan her markanın mutlaka olması gereken bir mecra. Bununla birlikte elbette ki gastronomi, yemek ve içki kültürüne yönelik hizmet veren sektörlerin de ufkunu genişletecek eşsiz bir araç Pinterest. Bununla birlikte, sadece görünür olmanın ötesinde; yani kampanya posterlerini yada haberlerini görselleştirerek duyurmaktan başka pek birşey yapamayacak olan sektörler, Pinterest’e yalnızca blog yazılarına trafik çekmek için katılabilir.

Sonuç olarak, Pinterest, yenilikleri sürekli kontrol altında tutulması ve sosyal medya içerik geliştirme stratejileri içine mutlaka dahil edilmesi gereken bir araç. İzin verdiği yetkiler dahilinde Pinterest’in avantajları, diğer sosyal medya araçlarına göre biraz daha fazla görünüyor.


Etiketler: , , , , ,