Sizin Hiç Facebook Şifreniz Çalındı mı?

UzmanPort
LinkedIn2Twitter7Facebook2Pinterest0Google+0
facebook-security

Özellikle internet medyasında Facebook şifrelerinin hacklendiği yönündeki haberleri sıkça okumaya başlasak da, bir olayın ciddiyetini ve bize hissettirdiği olumsuz duyguları en çok da kendi başımıza geldiğinde anlıyoruz. İtiraf etmem gerekirse Pazar akşamı bir dostum beni arayıp Facebook şifresinin başka bir kişinin eline geçtiğini söylediğinde, ilk etapta ben de olayın ciddiyetini fark edemeyerek, bu durumda yapılabilecekleri sakin bir şekilde düşünmeye başladım. Olayın psikolojik boyutunu ise Facebook şifresi kırılan arkadaşımdan bana gelen (hacker tarafından gönderilen) özel mesajı gördüğümde fark edebildim.

Şayet dostum, bana Facebook’unun hacklendiği bilgisini vermemiş olsa, en azından ilk etapta kendisinden gelen mesajın bir başkası tarafından gönderilmiş olduğunu fark edebilmem neredeyse olanaksızdı. Hacker zaten sizin tüm özel mesajlarınızı görebildiğinden en çok kimlerle konuştuğunuzu görebiliyor ve göndereceği mesajları ona göre düzenleyebiliyor. Ayrıca zaten tüm Facebook hesabınızı izleyebildiğinden bahsetmiyorum bile. Fotoğraflarınız, arkadaşlarınız, durum güncellemeleriniz…vb. gibi sizinle ilgili birçok bilgiye isteminiz dışında bir kişinin ulaşmış olması evinize hırsız girmiş olması duygusu ve bunun verdiği sinir bozukluğundan hiç de farklı değil.

İşlem farklı amaçlarla gerçekleştirilebildiği gibi, en çok karşılaşılan senaryo da hesabı ele geçiren kişi sizden borç ! para talebinde bulunması. Birçok kişi  talep çok yakın bir arkadaşından geldiği ve istenen rakam genelde çok büyük olmadığı için bu tuzağa düşüp verilen hesaba para gönderebiliyor. Sadece iki gün içinde araştırdığımız kadarıyla çevrede hiç de az olmayan sayıda ”Gitti o para” diye söylenen kişilerin olduğunu biliyor muydunuz?

Facebook hesabımızı korumak adına yapılabilecekler aslında genel olarak Facebook’un bize sunduğu imkanlar dahilinde ki bunlar da bu işlem gerçekleştikten sonra hızlıca müdahale edebilmemiz adına. Facebook-ayarlar-güvenlik adımı altında bulunan Güvenli Gezinme-Giriş Bildirimleri ve Giriş Onayları adımlarını aktif hale getirmek, hack işlemini kısmen zorlaştırabilir ya da Facebook hesabınıza tanınmayan yeni bir cihazdan girildiğinde size bildirimde bulunarak hızlıca aksiyon almanızı sağlayabilir. Bir de tabii ki bankacılık işlemlerinde sıklıkla tekrarlanan şifremizi kimseyle paylaşmamanız gerekliliği uyarısı dışında hesabımızı korumak adına yapılabilecek  fazla bir adım bulunmuyor. Kabul etmemiz gereken nokta ise yüksek güvenlikli olduğu iddaa edilen tüm internet sitelerinin dahi hacklenmesinin teoride ve pratikte mümkün olması.

Facebook hesabınız hacklendiğinde-umalım ki  olmasın-yaygın senaryoya göre Facebook’a girişte kullandığınız e-mail adresinize de giremiyor olacaksınız. Bu durumda yapılması gereken Facebook ana sayfasının en altında bulunan Yardım seçeneği adımından Güvenlik-Başkasının Eline Geçen Hesaplar-Hesabım Başkasının Eline Geçmiş adımlarını takip ederek Facebook’un yönlendirmelerini takip etmek. Bir nevi ”iş işten geçtikten sonra” olarak nitelenebilecek hesabı kurtarmaya yönelik bu son adımdan ziyade, belki de daha önemli olan her zaman böyle bir durumla karşılaşabileceğimiz gerçeğini hatırlayarak bizler için önem arz eden bilgileri sosyal ağlar üzerinden arkadaşlarımızla paylaşırken daha seçici davranmamız. Görünen o ki, olası bir hack durumunda uğrayabileceğimiz maddi ve manevi zararların boyutu bizim bu ağlar içerisinde paylaştığımız bilgilerimizle doğru orantılı olarak büyümekte.

 

 


Etiketler: , , , , , , , ,